Čenkovice   jsou malebným horským střediskem na rozhraní Orlických hor, Jeseníků a Králického Sněžníku. Obec Čenkovice obklopují tři výrazné dominanty – Buková hora (958 m.n.m.), Planiska (934 m.n.m.) a Jeřáb (900 m.n.m). Svou polohou je Buková hora nejjižnější horou Orlických hor. Z jejího vrcholu vedou jihovýchodním směrem dvě sjezdové tratě (Mlýnická 2150m a Heroltická 2 250m). Směrem na severozápad dvě sjezdové tratě (Třebovská 1000m a Svitavská 950m). Na protějším jižním svahu hory Jeřáb jsou tratě (Svitavská 430m a Čenkovická 400m). 

 

Oblast Čenkovic, Bukové hory a Suchého vrchu nabízí přes 75 kilometrů strojově udržovaných lyžařských stop. Celý projekt je financován z prostředků obcí Sdružení ORLICKO a Lesů ČR. Cílem je nabídnout všem ideální podmínky pro krátkodobé i dlouhodobé pobyty v oblasti lyžařského střediska Čenkovice.
Standardně je upravována jedna stopa pro klasickou techniku a trať pro techniku bruslařskou. V areálu jsou tratě vyznačeny barvou zelenou, modrou a žlutou. Na několika místech jsou umístěny orientační tabule.